úterý 27. listopadu 2012

Atomový bombardér Václav Havel



nevinná sci-fi aspirace se zvrhla v traktování nejbanálnějšího mediálního diskurzu (budoucnost, to je bankrot eu, rozpočet, rusko a mentalita studený války, volby a preference - a to implicitní pravičáctví) kdy neni jasný, jestli se teda probudíme do dystopie nebo utopie. bože, to je skoro oslava fašistickýho futurismu! když totéž dělaj amíci, tak už sme na to tak nějak zvyklí, jenže nacionální oslava vlastní národní budoucnosti se v případě Čechy Čechům promítá do společenství, který lynčuje cikány a libuje si ve fašistech á la Jan Fischer 99% (liberální technokraté, to je jako světovláda karla janečka?) - na stránkách tý hry sem v kolonce "bojové jednotky" objevil Tank Křižík - eh!

úterý 13. listopadu 2012

příjimačky na univerzitu

na americkou univerzitu před americkou komisí; mluví se česky - to poznám podle toho, že když se přejde na angličtinu, de mi to o poznání hůř - na mojí práci ani nepřijde řeč, jen se vedou nějaký povšechný a obecný pindy o všem možnym akademickym. pointou je hlasování o přijetí:
"..a teď si každej, kdo vás chce přijmout, kousne do tohohle jablka a když nakonci nezbyde nic, jste přijat." mladší blonďatá dáma v rozpacích odmítne, ostatní se zakusují, mám to, sem přece tak dobrej, po chvíli zůstává jen ohryzek.
"vítejte mezi námi, pane kolego." komise tleská, já se klaním, jsem šťastný k slzám, ještě několik desítek vteřin po probuzení mi to celé přijde uvěřitelné.

neděle 7. října 2012

Odkouzlování světa

dočíst si tu okouzlující knihu ve vlaku bylo hloupý předsevzetí, vysočanský slumy a východopražský suburbie nadobro odvádějí všechnu mojí pozornost. a k tomu ten suchopárnej fotr.
jeho děti mi za zády listují nejspíš nějakou ilustrovanou encyklopedií: a tohle je ufo? a oni existujou? a tyhlety upíří? a žijou? ...
osmiletí křováci se dožadují kosmogonického vyprávění, svět je ještě prosycen magií, v lesech žijí duchové a ve městech démoni - ještě pořád umějí zabloudit, civět s otevřenou pusou a ztuhnout vytržením; ještě ne osy a rovnoběžky, ale východ a západ a eskymáci; pravděpodobně vůbec nežmoulají didaktickou knížku, jako spíš hermetický svitek - možná nejedem pantografem, ale letíme raketou do cirkusu.
Otec: ne (freudovské nebo lacanovské ne?), není možná, to neexistuje, tak to neni, už si přestaňte vymejšlet atp.
za oknem míjí neutěšená a banální scenérie, Otcova myšlenková krajina - je ostatně i mojí krajinou, slepou mapou, ze které nevím, jak uniknout. děti zmlky, nápovědu už nedostanu.

když vystupuju, koukám, že listovaly Týdnem.

pondělí 1. října 2012

co se dá dělat ve 4 ráno

vysávat moly, uklízet prádlo, spravovat tekoucí umyvadlo, čistit odtokovou baterii - opilcovo instalatérské odhodlání! některý věci se ani za střízliva dělat nedaj
usnout po pátý u trona, usnout u porna, usnout mimo ložnici, usnout oblečenej
začít gruntovat kuchyň, rovnat obsah ledničky - nicméně už mnoho let se ovládám a opilej raděj nežeru; kdysi jsem se nad ránem s oblibou vrhával na vyvařování - hodinu sem jídlo připravoval a další hodinu ho do sebe soukal - následující den se nemuselo jíst až do večera
čtení vzdávám už při pohledu na knížku
zálibně listovat vlastní diplomkou a cvičit na španělu - hlavní sou dobré sousedské vztahy!
hybernovat u televize, hybernovat u youtubu
začít chatovat s chvostou
rozvazovat uzel na tkaničce a komicky upadnout na zadek
stříhat si nehty, provádět půlhodinovej dentální rituál, holit se, vytrhávat chlupy z nosu a vůbec vykonávat všechnu tu metrosexuální činnost, jejíž zanedbávání sem si celej večer vyčítal
nechat nedopitýho plechovýho braníka větrat na lince a strčit svoje smradlavý hadry do šatníku k bussiness oblekům spolubydlících, abych je pak ráno našel poházený na balkónu
začít přítelkyni vyprávět všechno, co se přihodilo od tý doby, co z hospody odešla, a ignorovat její záštiplný pohledy
vzteky rozkopat půlku pokoje, protože na policii se mnou odmítli sepsat protokol o okradení
fotit noční panorama sídláku
smrdět, chrápat a jít třikrát za noc na záchod.

sobota 29. září 2012

námluvy

ta vaše hluboká spřízněnost se životem, tu jsem vždycky obdivoval - jste totožní sami se sebou, nepředbíháte se a ani nezpožďujete, vaše identity se kryjí. stopy zanecháváte tam, kam jste šlápli, a řeč z vás vychází jen když mluvíte. nevrháte žádný stín, protože nic mimo vás tu není, zkrátka a dobře, když hledíte, tak hledíte, když pijete, tak pijete, když milujete, tak pouze a především milujete.

proto bych ti nikdy nemohl být přítelem, ne, scholastickou konstrukcí mého života vane mrazivý vítr - všechno jsem to musel pracně postavit, za strašného odříkání a studu, a přesto přese všechno nakonec hledím na cizí a kovově lesklý stroj svojí minulosti: teď už pracuje on za mě, spřádá nitky mé budoucnosti, poháněn hanbou a vyhýbavými pohledy. já už jsem své tělo dávno opustil, vlastně jsem z něj byl vypuzen; nepřítel byl mojí ukvapenou kapitulací sice poněkud zaskočen, ostatně neměl ani obléhací stroje a hradbu mého masa by zdolával jen s největšími obtížemi, ale boj byl tak jako tak předem ztracený. ne, nemohl jsem konat jinak, navíc teď je to už jedno.
a do tohoto města se vracím jen s největším vypětím sil, rozklepán strachy, krvácející, těžce a rychle oddechující, v křečích, vřeštím bolestí, zatínám svaly - takto se neslyšně plížím ve stínech, aby mou přítomnost nikdo nezpozoroval. někdy zkouším oslovovat kolemjdoucí. když si mě některý všimne a nadechne se k odpovědi, prchám zase pryč za hradby a z dálky pozoruji, jak mé tělo beze mě prosperuje.
potřeboval bych tvojí krev, sát skrze tebe mízu života, ale určitě bych tě tím zabil. křehla bys, až by ses roztříštila jako led: ale moje krevní potrubí by stejně zůstávalo vyschlé; život se nedá osvojit, může se na něm jenom cizopasit. jenom tehdy, když po schodištích města tečou potoky tvojí krve, osměluji se a s přiblblým úsměvem kráčím ulicemi, poněkud v rozpacích, nesvůj z té nečekané možnosti, rád bych se podíval na známá místa, ale z ostychu raději chodím tudy, kudy všichni ostatní.
ne, raději se k tomu vampírovi marnosti ani nepřibližuj, už příliš lidí zemřelo kvůli jeho studu. nikdo nemá tolik krve, aby ho nasytil, nikdo jí nemá tolik, aby tekla ve dvou řečištích; co ti zůstane, budou jen odumřelé končetiny - proměníš se v krystal. před ním samým ho nezachráníš, zato on tě naučí, jak zapomínat sama sebe, jak se v sobě nepoznávat, jak mizet ve stínech a nenávratně zneviditelňovat vlastní osobnost. je smrtelně nemocný - a bude s námi žít ještě tak dlouho!

úterý 18. září 2012

Jeden den Petra Kamberského

na ádvojce mám zatim 43 lajků, takže si už několik dnů můžu připadat jako žurnalistická celebrita.
můj následující vývoj bude: napsat něco o tom jak se všude krade a jak sou naši politici zkorumpovaný, přidat několik banálních levičáckejch nebo pravičáckejch paralel, neboť tlačit svoje názory čtenářstvu je další zákonitý krok vývoje českého novináře.

tesařův koment mýho "polemickýho článku" na str. 11 ukazuje, že vůbec nepochopil o čem píšu: jaká mytická a ideologická kritika? no jestli to chce jak pro blbý, tou druhou sem myslel derridu (a ta první vůbec neexistuje) - a derrida vážně nespočívá v ukazování "tohle je levičácký, tohle pravičácký" - atd.

vlastně musim dát hujerovi za pravdu, i když jinak, než by si představoval: na světě je příliš mnoho zábavy na to, abych trávil tolik času s novinama/politikou
rozhovor špíny a jeho dvojníka s pokornym je tak přísnej, že mi z něj rostou chlupy na hrudi a odteď nosim už jen mokasíny. musel sem si pustit metaliku, abych si vůbec přišel hoden ho číst - tak je přísnej! přísnost největší.

-----------------------------
číst si svoje jméno - ať už v oponentskym posudku nebo v článcích druhejch - to je jako dostat první přesdívku nebo spatřit koitus rodičů. takže já opravdu existuju? doteď sem se se značkou mojí identity setkával jen na úřadech, občance: v kolonce jméno by se klidně mohlo psát odmocnina ze dvou nebo fantomas, prostě signatura. najednou si pod tim mám představovat sebe? jméno a příjmení: vypadá to skoro jako nadávka! je to nějak málo, neztotožňuju se s ním, ne, říkejte mi nějak jinak.